Ważne ogłoszenie
Informujemy, że Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu otrzymał darowiznę w kwocie jednorazowej przekraczającej 15.000-, oraz sumie wszystkich darowizn od jednego darczyńcy przekraczających kwotę 35.000-, od n/w darczyńców:
Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Darowizna sprzętu medycznego na kwotę 543 500,00 -,
Fundacja Mocni na Starcie
Darowizna sprzętu medycznego na kwotę 25 326,00 -,
Za otrzymaną pomoc serdecznie dziękujemy.
Opublikowano dnia 14.06.2023 r
IZBA PRZYJĘC KLINIKI PEDIATRII BL. 5A
Zapraszamy do głosowania w ramach V edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego na projekt w ramach Puli EKO:
Zielony Świat Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu
Kod projektu: MBO-0071/W/23
GŁOSOWANIE TRWA 19.08.2023 – 12.09.2023
https://bo.slaskie.pl/content/glosowanie-w-v-edycji-marszalkowskiego-budzetu-obywatelskiego
https://ebo.slaskie.pl/pub/vote/start
Opis projektu: Zadanie będzie obejmować rewitalizację terenów zielonych Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu, w celu przywrócenia walorów estetycznych oraz stworzenia miejsc sprzyjających pobytowi pacjentów. Odbiorcami zadania będą w głównej mierze pacjenci Szpitala (mieszkańcy całego województwa śląskiego, ok. 250 tyś pacjentów rocznie), ich rodziny oraz mieszkańcy aglomeracji górnośląskiej. W ramach zadania powstaną m.in.: ławki parkowe, kosze na śmieci, solarne oświetlenie, drewniany plac zabaw z powierzchnią ekologiczną i monitoringiem, przestrzeń zielona oraz ekologiczne tablice informacyjne. Zadanie ma charakter ekologiczny, wpływa na poprawę środowiska naturalnego i jest skierowanie głównie dla pacjentów Szpitala i odwiedzjących.
Szacunkowy koszt: 259 000,00 PLN
18 Światowy Kongres Międzynarodowego Towarzystwa Fotodynamicznego (International Photodynamic Association, IPA)
W dniach 10-15 lipca 2023 r. odbył się Światowy Kongres IPA w Tampere w Finlandii, w którym uczestniczyli i prezentowali wyniki badań naukowych podstawowych oraz klinicznych lekarze naszego szpitala Pani Prof. dr hab. n. med. Aleksandra Kawczyk-Krupka, Dr hab. n. med. Wojciech Latos, lekarz Magdalena Krupka-Olek. Autorami prac z Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych , Angiologii i Medycyny Fizykalnej oraz Ośrodka Diagnostyki i terapii Fotodynamicznej byli Kierownik Kliniki Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Cieślar, a ponadto lekarze naszego szpitala dr n. med. Piotr Oleś oraz lekarz Magdalena Czarnecka-Czapczyńska. Przedstawione na kongresie procedury, które wykonywane są w naszym szpitalu- diagnostyka i terapia fotodynamiczna stanów przednowotworowych i nowotworów skóry, jamy ustnej i przewodu pokarmowego. Zabiegi fotodynamiczne znajdują również zastosowanie w leczeniu przeciwbakteryjnym i są stosowane w w/w Ośrodku w pilotażowym badaniu klinicznym leczenia owrzodzeń podudzi, którego wyniki prezentowała prof. Aleksandra Kawczyk-Krupka. Wszyscy prezentujący zostali zaproszeni do wygłoszenia wystąpień plenarnych. Ponadto z Śląska prezentowane były także prace dr n med. Sebastiana Kwiatka lek. dent. Marcina Olka.
Diagnostyka i terapia fotodynamiczna są uznawane za nowe i nieinwazyjne metody diagnostyki i efektywnego leczenia zmian nowotworowych. Terapia fotodynamiczna (photodynamic therapy - PDT) jest metodą leczenia wybranych (przede wszystkim wczesnych)nowotworów i stanów przednowotworowych. Istotą tej metody jest selektywne niszczenie zmienionych chorobowo tkanekpoprzez zadziałanie na nie światła laserowego o ściśle określonej długości fali. Zjawisko to umożliwia substancja – fotouczulacz, wychwytywana przez chorobowo zmienioną tkankę. Standardowo stosowanymi fotouczulaczami są porfiryny,które są komponentą hemoglobiny. Działanie fotodynamiczne wywołuje trzy typy reakcji w naświetlanej tkance: bezpośredni efekt cytotoksyczny, pośredni efekt cytotoksyczny przez okluzję naczyń krwionośnych oraz wtórne działanie immunostymulujące i prozapalne. Spośród wymienionych sposobów działania, efekt immunostymulujący wydaje się być unikalny, zważywszy, że zarówno chemio- jak i radioterapia powodują upośledzenie funkcji układu immunologicznego. Wiele prac doświadczalnych wykazało, iż w trakcie terapii fotodynamicznej dochodzi do mobilizacji komórek immunokompetentnych: nacieku limfocytów, neutrofili, makrofagów, co wskazuje na aktywację procesu zapalnego. Mediatorami tego procesu są substancje wazoaktywne, składniki C3 dopełniacza, białka ostrej fazy, proteinazy, peroksydazy, reaktywne formy tlenu, cytokiny, czynniki wzrostu oraz inne substancje biorące udział w odpowiedzi immunologicznej. Podkreśla się, iż immunomodulacyjny efekt terapii fotodynamicznej związany jest także z wpływem na angiogenezę i aktywność metastatyczną komórek owotworowych.
Odbywający się co dwa lata Światowy Kongres Międzynarodowego Towarzystwa Fotodynamicznego ma na celu zgromadzenie naukowców i klinicystów ze wszystkich dziedzin terapii fotodynamicznej (PDT) i fotodiagnostyki (PDD) od 1986 roku. Co dwa lata IPA organizuje konferencję, aby wspierać rozwój naukowy i przyczyniać się do wdrażania procedur fotodynamicznych do praktyki klinicznej.
Podziękowania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego
Kampania "Nie za późno , nie za wczas - do poradni przyjdź na czas"
Serdecznie zpraszamy do zapoznania się z poniższym materiałem dotyczącym kampani "Nie za późno , nie za wczas - do poradni przyjdź na czas"
Dzień Dziecka 2023
Dzień Wcześniaka
Obchody IX Dnia Wcześniaka zakończone. Dziękujemy wszystkim gościom za obecność, w szczególności rodzicom wcześniaków i babciom, którzy przyjechali do nas ze swoimi pociechami. Wszystkim życzymy dużo zdrowia, szczęścia i radości. Załączamy relację z Dnia Wcześniaka 2022. Pozdrawiamy i dziękujemy za ten piękny wspólny czas
Szanowni Państwo,
w związku z likwidacją Zakładów Przedmiotów Ortopedycznych i Środków Pomocniczych w Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Bytomiu.
Zaprasza do zakupu poniżej zamieszczonych sprzętów używanych
Kontakt: 32/786 14 45
Dzień wcześniaka
Jesień ze zdrowiem”


OFERTA PRACY
Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu zatrudni
w ramach umowy cywilno – prawnej (kontraktowej)
lekarzy specjalistów:
Dermatologa
Neurologa
Alergologa dziecięcego
Godziny pracy oraz warunki finansowe do uzgodnienia.
Prosimy o składanie ofert w Kancelarii Głównej Szpitala,
bądź kontakt telefonicznypod numerem (32) 786 14 45
Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich w związku z pozyskaniem środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID -19 na zakup nowego aparatu TK zwraca się z prośbą o pomoc w rozpropagowaniu informacji w sprawie toczącego sie postępowania przetargowego na zbycie poprzez sprzedaż dotychczas użytkowanego przez Szpital Tomografu Komputerowego GE MS DISCOVERY CT 750 3.0T celem zwiększenia zainteresowania przedmiotowym zbyciem aparatu.
Marszałkowski Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego Edycja IV - Zadania z puli EKO
numer zadania: MBO-0086/W/22 Rewitalizacja terenów zielonych Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu
Zadanie będzie obejmować rewitalizację terenów zielonych Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu, w celu przywrócenia walorów estetycznych oraz stworzenia miejsc sprzyjających pobytowi pacjentów. Odbiorcami zadania będą w głównej mierze pacjenci szpitala ( mieszkańcy całego województwa,ok 50 tyś pacjentów rocznie) ich rodziny oraz mieszkańcy aglomeracji górnośląskiej. W ramach zadania powstanie m.in.: ławki parkowe, kosze na śmieci, solarne oświetlenie, drewniany plac zabaw z powierzchnia ekologiczna i monitoringiem, przestrzeń zielona, oraz ekologiczne tablice informacyjne. Zadanie ma charakter ekologiczny, wpływa na poprawę środowiska naturalnego i jest skierowanie dla pacjentów o odwiedzających.
https://ebo.slaskie.pl/pub/vote/start
MOC ENERGII ZA NAMI I CUDOWNY DZIEŃ Z PEŁNYMI RADOŚCI DZIECIACZKAMI I ICH CUDOWNYMI RODZICAMI, BABCIAMI, DZIADKAMI, CIOCIAMI I WUJKAMI DZIĘKUJEMY WAM ZA OBECNOŚĆ I UDZIAŁ W PRZYGOTOWANYCH PRZEZ NAS ZABAWACH, BADANIACH ORAZ ĆWICZENIACH INTEGRACJI SENSORYCZNEJ DZIĘKUJĘ PANI DOC. KRYSTYNIE STENCEL-GABRIEL ORAZ ZESPOŁOWI KLINIKI PEDIATRII ZA PRZYGOTOWANE STANOWISKA, SPECJALISTYCZNE BADANIA I PORADY POZDRAWIAMY WSZYSTKIE DZIECI I ICH RODZINY ORAZ MAMUSIE Z MALEŃSTWAMI URODZONYMI W NASZYM SZPITALU MIŁO BYŁO WAS WYŚCISKAĆ … DZIĘKI WAM ENDORFINEK MOC MAMY DO KOLEJNEGO DNIA DZIECKA CIEKAWE ILU Z WAS ODNAJDZIE SIĘ NA ZDJĘCIACH
Dziękujemy za zaproszenie do uczestnictwa w Centralnych Obchodach Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Nasze stoiska w Miasteczku Zdrowia cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Dołączamy się do życzeń dla uczestników misji stabilizacyjnych, którzy 29 maja obchodzą swoje święto życząc dużo zdrowia oraz wszelkiej pomyślności w każdej dziedzinie życia
Zespołowi naszego szpitala gorąco dziękujemy za udział w akcji, za poświęcony czas i piękną energię Dzięki Wam była MOC #DzieńWeteranaDziałańPozaGranicamiPaństwa
#IzabelaDomogałaCzłonekZarząduWojewództwaŚląskiego #MinisterstwoObronyNarodowej #śląskie #JakubChełstowskiMarszałekWojewództwaŚląskiego
Zapraszamy do porodu w naszym szpitalu. Tatuś może wspierać emocjonalnie i duchowo mamusię i cieszyć się wspólnymi chwilami z mamą i dzieckiem
Bezpłatne badanie HCV
Badanie wykonywane jest metodą immunochromatograficzną. Test ten można również wykonać w trakcie innych badań krwi - morfologia. Badania będą wykonywane od poniedziału do piątku w godzinach 8:00 - 14:30, w Laboratoruym bloku nr 3 Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu.
![]() |
ŚWIADOMA ZGODA BADANIE HCV Pobierz Dokument Microfoft Word |
LISTY GRATULACYJNE
![]() |
Oświadczenie osoby uprawnionej do szczepienia grypa 2021-2022 Pobierz Dokument PDF |
Kierunek Zdrowie: Skrada się niepostrzeżenie. Czym jest miażdżyca?
Miażdżyca jest najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce w XXI wieku. Rozwija się skrycie i skraca życie aż o 12 lat. Najczęściej kojarzy się z chorobami serca, jednak dotyczyć może wszystkich tętnic w organizmie. O tym jak z nią walczyć, jak rozpoznawać i jak leczyć – a najlepiej jak zapobiegać – dowiecie się w najnowszym odcinku Kierunku Zdrowie.
Kliknij aby przejść do dalszej część aktykułu
dostawy specjalistycznych wyrobów medycznych oraz sprzętu jednorazowego użytku dla potrzeb Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu