Drukuj
Gosia

ue e1615663135617

 Historia

Szkoła Rodzenia w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu
została otwarta w październiku 2002 roku.

Nastąpiło to  w odpowiedzi na potrzeby mieszkanek Bytomia,  po zamknięciu  Szkoły Rodzenia mieszczącej się w budynku  przy ul. Powstańców Warszawskich – jedynej  takiej placówki na terenie miasta. Bytomska Szkoła Rodzenia przy ul. Powstańców Warszawskich była najstarszą w Polsce – istniała prawie 30 lat. Przez lata położne i lekarze służyli radą ciężarnym i ich partnerom, aż do marca 2002 roku, kiedy została zamknięta.

Zamknięto wówczas szkołę o wieloletniej tradycji, jedną z pierwszych w Polsce – mówi dr n. med. Tadeusz Urban, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 – Przez wiele lat funkcjonowała znakomicie, korzystało z niej wiele kobiet z innych miast. Choć doskonale uzupełniała leczenie ambulatoryjne, została zlikwidowana”.

Dorota Niećko – 9 października 2002 r.  Bytomnaszemiasto.pl

„Ciężarne mieszkanki Bytomia znalazły się w niewygodnej sytuacji. Żeby uczęszczać na zajęcia szkoły rodzenia, musiały jeździć do sąsiednich miast. Postanowiliśmy więc wyjść naprzeciw potrzebom. Tym bardziej, że w naszym szpitalu  istnieją aż dwa oddziały położniczo-ginekologiczne: miejski i kliniczny- mówi  dr n. med. ginekolog, położnik Tadeusz Urban”.

kwartalnik nr 1 wrzesień 2002  „KLINIKA”

Szpital Specjalistyczny Nr 2 w  Bytomiu  przy ul. Batorego 15 po akceptacji Rady Społecznej uruchomił szkołę rodzenia w październiku 2002 roku.

Szkoła Rodzenia,  w której przyszłe mamy oraz tatusiowie mogli przygotować się do porodu i opieki nad noworodkiem. W tamtych latach  powszechne stały się porody rodzinne i pary chętnie zaczynały  przygotowywać się do niego wspólnie. Prowadzenie zajęć w Szkole Rodzenia nadzorowały dwie osoby dr n. med. Przemysław Binkiewicz i położna Urszula Nowakowska.

Nadzór merytoryczny nad działalnością Szkoły Rodzenia objęła prof. dr hab. n. med. Anita Olejek: „Kursy przygotowujące do porodu pomagają oczekującym rodzicom uzyskać wiedzę potrzebną do świadomego zaangażowania się w poród, kształtują zachowania  zdrowotne rodziny wpływają na zdrowie dziecka a przez to społeczeństwa. W największym stopniu Szkoła Rodzenia odgrywa rolę instytucji promującej zdrowie”.

rok 2013

W zrozumieniu aktualnych potrzeb współczesnych rodziców powstaje projekt nowej formuły Szkoły Rodzenia. Zespół położnych mgr Marta Dyduch, mgr Renata Depak, mgr Beata Ferdyn, mgr Dorota Siebiata-Tomczyk oraz  fizjoterapeutka mgr Katarzyna Rybok tworzą program szkoły, który promuje aktywny poród, karmienie piersią oraz nowe podejście do macierzyństwa i tacierzyństwa. Powstaje nowa nazwa szkoły Bytomska Szkoła Świadomego Rodzicielstwa. Zespół specjalistów z różnych dziedzin wspólnie realizuje program dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z przyszłymi rodzicami. Nadzór merytoryczny nad Bytomską Szkołą Świadomego Rodzicielstwa pełni prof. dr hab. n. med. Anita Olejek.

Nowoczesny projekt łączy ze sobą zajęcia teoretyczne z zajęciami praktycznymi podczas których przyszli rodzice przygotowują się do wyjątkowej chwili w ich życiu jaką są narodziny dziecka. Świadomy poród to wydarzenie obdarzone dużym potencjałem satysfakcji, pełnym wachlarzem emocji jak również odkrywaniem rodzicielstwa.

Bytomska Szkoła Świadomego Rodzicielstwa

Uroczystym przecięciem wstęgi zainaugurowano 16 września 2013 r. w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 działalność Bytomskiej Szkoły Świadomego Rodzicielstwa, pierwszej tego typu placówki w regionie. Przyszli rodzice znajdą się tutaj pod fachową opieką zespołu wybitnych specjalistów i ekspertów, którym kierować będzie prof. dr hab. n. med. Anita Olejek, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej. W trakcie zajęć rodzice nie tylko przygotują się do porodu, ale uzyskają też fachową wiedzę jak postępować w pierwszych miesiącach życia noworodka.

Goście, wśród których byli m.in.: Justyna Misiołek – małżonka Senatora RP Andrzeja Misiołka, Żaneta Kostroń, Damian Bartyla – prezydent Bytomia oraz jego zastępcy Anna Latacz i Henryk Bonk, Grzegorz Nowak – dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, Jolanta Pietrzak-Wolny – zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru Nad Systemem Opieki Zdrowotnej Urzędu Wojewódzkiego, Barbara Dziuk – radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Jolanta Wąsowska – dyrektor Państwowego  Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Teresa Przygoda – dyrektor  Wojewódzkiego Komitetu Stowarzyszenia Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia w Katowicach, Hanna Paszko – zasłużona pielęgniarka, literatka i zdobywczyni tytułu „Człowieka roku 2012 w  mieście Bytomiu” w plebiscycie „Dziennika Zachodniego”, ks. Wiesław Grabski – kapelan szpitalny, a także kierownicy klinik, ordynatorzy, pielęgniarki i pracownicy naszego szpitala, podczas spotkania zapoznali się ze specyfiką działalności szkoły.

W trakcie uroczystej inauguracji działalności szkoły dla licznie zebranych gości wystąpiły dzieci z klasy skrzypiec prof. Małgorzaty Grząby. Zebrani mieli okazję zobaczyć również film „Odyseja życia”, przedstawiający rozwój płodu ludzkiego, jego kolejne fazy od poczęcia, aż do narodzin, a także wysłuchać prelekcji na temat świadomego rodzicielstwa dr Katarzyny Herdy-Płonka.

 

Bytomska Szkoła Świadomego Rodzicielstwa – w mojej ocenie wyszła naprzeciw oczekiwaniom rodzin przygotowujących się do najpiękniejszej chwili w życiu każdej kobiety i każdego mężczyzny, czyli narodzin potomstwa. Narodziny dziecka są ulotne i przemijające, jednak ze względu na ważność wydarzenia na długo pozostają w pamięci rodziców. I to jak tę chwilę zapamiętają rodzice zależy od niezwykle istotnej atmosfery narodzin oraz od warunków i otoczenia towarzyszącym narodzinom w tym szczególnym dniu, a także od solidnego przygotowania rodziców na ten moment. Dlatego głównym celem naszej szkoły rodzenia jest przygotowanie obojga rodziców na tę piękną chwilę w taki sposób, aby jak najbardziej zminimalizować stres związany z porodem i kontaktem z nowo narodzonym członkiem rodziny, aby otoczenie było przyjazne, znane i lubiane.

Szkoła rodzenia ma nowoczesną formułę, która łączy ze sobą zajęcia teoretyczne z zajęciami praktycznymi, w których uczestniczy oboje rodziców. Ciekawym urozmaiceniem są zajęcia z muzykoterapii, fizjoterapii – np. nauka masażu, który wykonuje ojciec przyszłej mamie, arteterapii – np. malowanie brzuszków przyszłych mam, zajęcia psychologiczne, joga, pilates, relaksacja itp. To szereg warsztatów, ćwiczeń i zajęć prowadzonych przez wybitnych specjalistów przygotowujących nie tylko do porodu, ale każdego etapu związanego z pojawieniem się maleństwa na świecie; specjalistów, którzy skutecznie potrafią zwalczyć stres i lęk towarzyszący tej pięknej, aczkolwiek bardzo trudnej chwili w życiu.

W mojej ocenie nasza szkoła rodzenia wychodzi znacznie poza ramy zwykłej szkoły oferując dodatkowe usługi wymienione wcześniej, które wzbogacają program i w dużym stopniu pomagają przyszłym rodzicom we współpracy z personelem medycznym, co daje efekty podczas porodu w postaci umiejętności opanowania stresu, relaksacji, umiejętnego oddychania, wsparcia niesionego przez towarzyszącego przy porodzie ojca chociażby poprzez umiejętny masaż rodzącej żony.

Myśląc o rozwoju szkoły rodzenia mamy wiele możliwości do realizacji. Marzymy, aby Bytomska Szkoła Świadomego Rodzicielstwa była przyjacielem każdej rodziny w jej codziennym funkcjonowaniu w nowej roli, tj. aby jej działalność nie kończyła się na momencie opuszczenia murów szpitala po porodzie.

Chcielibyśmy stworzyć ośrodek wsparcia dla rodzin, w którym rodzice mogliby zgłosić się z każdym problemem. Zapewne w wytyczeniu kierunków rozwoju w dużym stopniu będziemy brali pod uwagę opinie rodziców, a przede wszystkim ich oczekiwania licząc, że będziemy mogli sprostać nowym wyzwaniom wyznaczonym przez współczesnych rodziców.

mgr Kornelia Cieśla – dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 2

W ramach BSŚR proponujemy jej uczestnikom – przyszłym matkom i ojcom – zajęcia podnoszące wiedzę na temat: fizjologii ciąży, porodu i połogu (lekarze, położne, seksuolog, dietetyk), zmian emocjonalnych i psychicznych towarzyszącym tym okresom (psychiatra, psycholog), jak również sposobów radzenia sobie z napięciem emocjonalnym (muzykoterapia, ćwiczenia relaksacyjne), treningi asertywnej komunikacji (psycholog), treningi funkcji wychowawczych (pedagog) oraz ćwiczenia umożliwiające nawiązanie i pogłębienie więzi z dzieckiem na etapie prenatalnym oraz zrozumienie jego potrzeb (bajkoterapia, arteterapia). Zajęcia mają charakter profilaktyczny.

Koordynator BSŚR (w latach 2013-2020) Dorota Siebiata-Tomczyk

W oczekiwaniu na dziecko

Celem nadrzędnym naszego szpitala jest opieka nad matką i noworodkiem, dlatego powołaliśmy do istnienia  Szkołę Świadomego Rodzicielstwa w nowoczesnej formule. Narodziny dziecka to dla każdej rodziny piękne i wyjątkowe chwile. Równie ważne jest odpowiednie przygotowanie przyszłych rodziców do pozytywnych zmian, które zajdą w ich życiu.

W naszej szkole będziemy więc zachęcać kobiety i mężczyzn, by odpowiednio przygotowali się do urzeczywistnienia ich marzeń. Działalność szkoły skierowana jest do przyszłych mam, które zamierzają stać się liderkami nowego życia, nie tylko tego, które noszą w sobie, ale też własnego.

Cykl szkoleń i warsztatów ma przygotować je do wprowadzenia w życie wielu zmian, nie tylko na czas ciąży, ale na całe życie. Do współpracy w BSŚR zaprosiliśmy specjalistów i ekspertów z różnych dziedzin: psychologii, dietetyki, położnictwa, muzykoterapii, tańca, pedagogiki, arteterapii, fizjioterapii neonatologii.

Dzięki temu przyszli rodzice otrzymają narzędzia rozwojowe do bycia spełnioną i szczęśliwą rodziną – mówiła podczas otwarcia mgKornelia Cieśla, dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu
.

ue e1615663135617